Tory Lanez wil 100 miljoen dollar schadevergoeding van de gevangenisautoriteiten in Californië vanwege de steekpartij waarbij hij vorig jaar zwaargewond raakte.
De Canadese rapper stelt dat de gevangenisleiding hem onvoldoende heeft beschermd, maar een voormalige gevangenisdirecteur voert aan dat Lanez zelf akkoord ging met zijn plaatsing en dat een medegedetineerde verantwoordelijk was voor de aanval.
De juridische strijd draait onder meer om de omstandigheden waaronder Lanez samen met Santino Casio werd ondergebracht. Volgens de advocaten van de rapper had de gevangenisleiding moeten weten dat die situatie gevaarlijk was. De steekpartij wordt door zijn juridische team omschreven als een niet-uitgelokte, levensbedreigende aanval die voorkomen had moeten worden.
T. Valdez, die destijds waarnemend directeur was van de California Correctional Institution in Tehachapi, heeft de beschuldigingen tegengesproken. In zijn verweer stelt hij dat Lanez akkoord ging met zijn huisvestingsclassificatie en plaatsing. Volgens Valdez aanvaardde de rapper daarmee ook de risico’s die met die regeling gepaard gingen.
Opvallend is dat in de beschikbare rechtbankdocumenten niet concreet wordt uitgelegd waarmee Lanez precies zou hebben ingestemd. Ook is niet duidelijk wanneer die instemming plaatsvond en welke specifieke risico’s vooraf met hem zouden zijn besproken.
Valdez probeert de aansprakelijkheid daarnaast af te wenden door te stellen dat de aanval door een derde partij de directe oorzaak van het letsel was. Volgens zijn verdediging heeft hij zelf redelijk gehandeld en geen duidelijk vastgelegde wettelijke of grondwettelijke rechten van Lanez geschonden.
Tegelijkertijd erkende Valdez volgens de berichtgeving dat Casio eerder gevangenisregels had overtreden. Ook erkende hij dat gevangenismedewerkers de verantwoordelijkheid hebben om gedetineerden te beschermen. Daarmee staat de vraag centraal of de gevangenisleiding voldoende maatregelen had genomen om Lanez tegen de aanval te beschermen.
Casio heeft een andere lezing van de gebeurtenissen gegeven. Hij verklaarde dat hij Lanez uit zelfverdediging aanviel, omdat hij vermoedde dat er een prijs op zijn hoofd was gezet. Ook zou hij hebben gedacht dat Lanez een verdacht groot voorwerp in zijn zak droeg. De advocaten van de rapper betwisten deze verklaring.
De schadeclaim bedraagt 100 miljoen dollar, omgerekend ongeveer 86 miljoen euro. De zaak is nog in behandeling en er is nog geen definitieve uitspraak over de aansprakelijkheid van de gevangenisautoriteiten.
Na de steekpartij werd Lanez overgebracht naar de California Men’s Colony. Daar zit hij de rest van zijn gevangenisstraf uit voor het neerschieten van Megan Thee Stallion. De rapper werd voor die zaak veroordeeld, waarna hij achter de tralies terechtkwam.
De uitkomst van de nieuwe rechtszaak kan bepalen in hoeverre gevangenisfunctionarissen verantwoordelijk kunnen worden gehouden voor de aanval. Voorlopig staan de beschuldigingen van Lanez tegenover het verweer van Valdez, die stelt dat hij niet aansprakelijk is voor het geweld door de medegedetineerde.

